sekmadienis, liepos 18

Vienos centre - kanalizacijos dangtis iš Kauno


Padėka už parodos organizavimą - tradicinis šokoladinis austrų „Sacher“ tortas, aplietas šokoladiniu glajumi ir perteptas abrikosų uogiene. Nieko neįprasta, jei ne faktas, kad pyragas – tiksli Vienos kanalizacijos dangčio kopija.

Tokia dovana įteikta italų dainų kūrėjui Stefano Bottoni, kolekcionuojančiam kanalizacijos dangčius. Dešimtadalis jo kolekcijos nuo liepos mėnesio – ir netoli žymiojo Vienos operos pastato esančiame Esperanto parkelyje.

Šalia vienodo tamsaus atspalvio kanalizacijos dangčių iš Milano (Italija), Helsinkio (Suomija), Alikantės (Ispanija), Krokuvos (Lenkija) ar kitų šalių yra ir dangtis iš Kauno. Jame po užrašu „Kauno vandenys“ – klumpes avinčios moters, tempiančios kibirus, atvaizdas.

Taip pat galima apžiūrėti ir kitų Pabaltijo šalių Latvijos ir Estijos kanalizacijos dangčius iš Rygos ir Tartu.

Tokią netikėtą parodą po atviru dangumi surengė „Wien-Kanal“, Austrijos sostinės kanalizacijos sistemą prižiūrinti organizacija. Jos atstovo Josefo Gottschallo teigimu, galbūt paroda ir yra kuriozinė, tačiau eksponuojamus kanalizacijos dangčius reikia vertinti kaip unikalius meno kūrinius, juk tai – vartai į miesto požemius.

„Štai, pavyzdžiui, Vienos kanalizacijos dangtis vienintelis yra ne apvalus, o keturkampis. Galbūt jis nėra pats gražiausias, tačiau tikrai pats praktiškiausias, mat atviromis dangčio grotomis cirkuliuoja oras, tad darbuotojai, leisdamiesi į požemius, gali net nedėvėti dujokaukių, kitaip nei kituose didmiesčiuose“, - atkreipia dėmesį vienas iš parodos organizatorių.

Po 100 kg sveriantys 24 kanalizacijos dangčiai buvo atrinkti kaip įdomiausi iš S. Bottoni kolekcijos. Joje iš viso – per 300 dangčių. Italas juos kolekcionuoti pradėjo prieš aštuonerius metus. Jo pirmasis eksponatas buvo iš Prahos (Čekija).

Vienos miesto parke esančią parodą po atviru dangumi galima apžiūrėti iki spalio mėnesio.

Šalia kanalizacijos dangčių parodos Esperanto parke – ir įėjimas turistams į Vienos požemius. „Wien-Kanal“ organizuojamos ekskursijos metu ne tik pristatoma austrų sostinės kanalizacijos sistema, parodomi tuneliai, kuriuose nešvarumus plukdo Vienos upė, bet ir papasakojama apie vieną žymiausių Austrijoje filmuotų juostų „Trečias žmogus“. 1949 m. sukurtas britų režisieriaus Grahamo Greeno filmas patenka į geriausių pasaulio filmų šimtuką. Kulminacinė filmo scena - aktoriaus Orsono Welleso vaidinto personažo Harry Lime gaudynės, ir buvo filmuojamos Vienos kanalizacijos požemiuose.

Vienoje iš viso yra 47 tūkst. 500 kanalizacijos dangčių. Austrijos sostinės sistema laikoma viena iš moderniausių visoje Europoje. Ją aptarnaujantys 500 darbuotojų kasdien išvalo 15 tonų nešvarumų. Bendras požeminių Vienos kanalų ilgis – 2,4 tūkst.km.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą