trečiadienis, liepos 21

Vienos Gyvenimo pokyliui – perkūno grūmojimai


Mažiausiai vienas žmogus trynė rankomis iš džiaugsmo, kai šeštadienį vos įpusėjusi buvo nutraukta iškilminga Gyvenimo pokylio (Life Ball) atidarymo programa prie Vienos Rotušės ir tiesioginė jos televizijos transliacija pratrūkus liūčiai, žaibams ir griaustiniui. Jis – keistas vienišius, prieš Austrijos Parlamento rūmuose paakarieniavusių ir į Rotušę traukiančių garbės svečių, tarp jų ir buvusio JAV prezidento Billo Clintono, akis kantriai laikęs plakatą su ranka raitytu vieninteliu klausimu: „Kodėl švenčiate Blogį?“

Visgi kitiems gyventojams toks klausimas nekilo, todėl liepos 17-os vakarą vieniečiai ir miesto svečiai gausiai susirinko šalia pagrindinio miesto bulvaro Ringstrasse pasižiūrėti ekstravagantiškų pokylio dalyvių kostiumų ir teatrališko grimo. Šiemetinio, 18-ojo Gyvenimo pokylio tema – Žemė, todėl niekas nesistebėjo gatvėje prasilenkęs su mitologinėmis miško būtybėmis, augalų motyvais pasidabinusiais persirengėlėliais, transvestitais ar visą kūną dažais padengusiais nuogaliais, pavyzdžiui, mėlynaisias populiaraus filmo „Avatar“ herojais virtusia porele ar bronzinį Gundymo medį įkūnijančiu jaunuoliu, su aplink klubus apsivijusiu žalčiu.

Tarp jų gana kukliai ant raudono kilimo sukiojosi ir Holivudo aktoriai Rebeca Romijn, Jerry O‘Connell, daininkės Susan Vega, Aura Dione, Patti LaBelle, tenisininkas Borisas Beckeris, atidarymo koncerte dainavusi Whoopi Goldberg, burleskos šokėja Dita von Teese, modeliai, vietos politikai. Pokylyje linksminosi ir viščiuko kostiumu pasidabinęs austrų milijonierius Richardas Lugneris su keliskart jaunesne lietuvių kilmės drauge Anastasia Sokol.

Deja, prapliupęs lietus privertė įžymybes susisiausti į rožinius lietpalčius, o galiausiai, atsukant nugarą dizainerių Calvino Kleino, Diane von Furstenberg ir Kennetho Cole surengtam madų šou scenoje, slėptis už Rotušės skliautų.

ORF, tiesiogiai transliavusi renginį, turėjo atsisveikinti su daugmaž 40 tūkst. žiūrovų, o pokylio organizatoriai – su jų SMS žinutėmis, kuriomis buvo galima paaukoti pinigų labdarai.

Šiemet pirmą kartą prašmatniausiu Vienos pokyliu laikomas renginys peržengė gotikinės XIX a. Austrijos sostinės rotušės sienas ir okupavo kaimyninį Burgtheater, kuriame buvo surengtas Raudonojo Kaspino pobūvis, bei Parlamento rūmus, juose vykusios iškilmingos labdaros vakarienės proga padabintus milžinišku raudonu kaspinu.

Sukryžiuotus raudonus kaspinėlius, kovos su AIDS ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ar sergančiaisiais simbolį, segėjo beveik visi renginio dalyviai, nes Vienos Gyvenimo pokyliu tradiciškai atidaroma grandiozinė tarptautinė AIDS konferencija. Vien šiemet joje, vyksiančioje iki liepos 23 d., laukiama ketvirčio milijono dalyvių bei žiniasklaidos atstovų. Tarp dalyvaujančių ekspertų – B.Clintonas, B.Gatesas, Norvegijos princesė Mette-Marit, B.Obamos sesuo Auma Obama, dirbanti su AIDS projektais Kenijoje, kt.

Konferencijos, skiriančios didžiulį dėmesį kovai su AIDS, prevencijai ir gydymui, šūkis – „Teisės čia ir dabar“ (angl.l. - „Rights here, Right now“). Juo siekiama pabrėžti, kad visi turi teisę į medicininę priežiūrą, o infekuotųjų nevalia diskriminuoti.

Šiemet konferencijoje ypatingas dėmesys skiriamas Rytų Europai ir Centrinei Azijai, kur šiuo metu fiksuojamas itin spartus infekcijos plitimas. Vien Ukrainoje skaičiuojama 440 tūkst. užsikrėtusių ŽIV virusu, iš jų – beveik pusė moterų.
Būtent ukrainiečių organizacijai šiemetinio Gyvenimo pokylio metu įteiktas tradicinis apdovanojimas - Krištolinis Vilties Rutulys ir 100 tūkst. EUR kaip aktyviausiai kovojančiai su AIDS.

Vienos Gyvenimo pokylis laikomas vienu didžiausiu ir unikaliausių AIDS labdaros renginių, besistengiantis nuo pat 1993 m. išgydyti visuomenę nuo visų tabu, susijusių su mirtinu virusu. Tarptautinio dėmesio, kurį užtikrina kviestinės žvaigždės, siekiama norint dar kartą pabrėžti AIDS grėsmę ir tai, kad liga gali paliesti kiekvieną, nepriklausomai nuo jo lyties, amžiaus, socialinės padėties ar seksualinės orientacijos.

www.austriantimes.at duomenimis, pernai Gyvenimo pokylio metu surinkta 1,5 mln. eurų AIDS iniciatyvoms paremti.

Pokylį organizuoja Gery Keszlerio ir Torgomo Petrosiano įkurta nepelno siekianti organizacija „AIDS LIFE“.

Kol Vienoje vyks AIDS konferencija, mieste rengiamos teminės meno instaliacijos, organizuojamos filmų peržiūros, antradienį kelių dešimčių tūkstančių dalyvių laukiama Žmogaus teisių marše, kurį užbaigs žmogaus teisių aktyvistės Annie Lennox koncertas prie imperatoriškųjų Hofburgo rūmų, į Belvederio rūmų sodus visi kviečiami bučiuotis stovint raudono kaspino formos aptvare, taip išreiškiant solidarumą su infekuotaisiais.

Gyvenimo pokyliu baigiasi Vienos pokylių sezonas, kiekvienais metais prasidedantis dar lapkričio mėnesį.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą