šeštadienis, kovo 12

Paskutinio dūmo kaina Austrijoje
Turistai, kurie rinkdamiesi šalį atostogoms atsižvelgia ir į tai, ar galės keliaudami netrukdomi užtraukti dūmą, Austriją įtraukia į sąrašą vienu pirmųjų numerių. Šalis, viena iš vienuolikos Europos Sąjungos valstybių, kuriose rūkyti tik iš dalies draudžiama, vadinama rūkalių bei nikotino rojumi ir, vis dažniau, tabako kontrolės rezistencijos židiniu.

Nerūkymo įstatymas – kompromisų dūmuose

Šių metų liepos 1 dieną Leopoldas Hawelka kalendoriuje tikriausiai apsibraukė juoda spalva. Tai – pirma diena po daugiau nei pusės šimto metų, kai gerai žinomoje kavinukėje „Hawelka“, įsikūrusioje Dorotheergasse pačiame Vienos centre, virš laikraščiais nuklotų ir kavos puodeliais apstatytų staliukų nebekilo cigaretės dūmas.

Prieš pat Antrąjį Pasaulinį karą kavinės „Ludwig“ patalpose šeimininkauti pradėję Hawelkos suvokė, kad ilgainiui kultiniais virtę jų kavos namai, pervadinti jų pavarde (jais dabar jau rūpinasi Leopoldo sūnus ir anūkai), bus pirmas taikinys pusei tūkstančio patruliuoti pradėjusių vadinamųjų tabako šerifų (austr.k. – Raucher-Sheriff), mieste skrupulingai tikrinančių, ar laikomasi vidurvasarį įsigaliojusio naujojo Tabako kontrolės įstatymo (austr.k. – Tabakgesetz). Mat „Hawelka“ garsėja itin bohemiška aplinka, su, regis, niekada neišsisklaidančiu tirštų dūmų debesiu, kybančiu tiek virš austrišką vyną ragaujančių ūsuotų lankytojų, tiek virš vis dar pagal Lepoldo žmonos Josefinos receptą kiekvieną vakarą kepamo specialaus mielinio pyrago su marmeladu (austr.k. – Buchtel) skanaujančių čia užklydusių damų.

„Šis įstatymas – katastrofa. Jis mums reiškia mirtį“, - pyksta neseniai 90-metį atšventęs L.Hawelka, dar kartais pasirodantis kavinėje pasilabinti su nuolatiniais klientais. Retas jų nepapsi.

„Hawelkos“ mirtį jos įkūrėjas prognozuoja ne tik todėl, kad gali tekti užtrenkti duris užkietėjusiems rūkaliams, net jei jie čia ištikimai lankosi visą savo gyvenimą, bet ir todėl, kad įstatymo raidės laikymasis pareikalaus nemažai išlaidų.

78 kv.m. ploto „Hawelka“ pakliūna tarp Austrijos kavinių, įkliuvusių į nelemtus įstatymo spąstus.

Pagal naująjį Tabako kontrolės įstatymą, kavinės, barai, restoranai ir kitos maitinimo įstaigos, kurių plotas sudaro iki 50 kv.m., gali pačios nuspręsti, ar tapti nerūkymo zonomis, ar visgi likti skęstančiomis dūmuose. Austrijos Prekybos Rūmų WKO duomenimis, apie 30 tūkst., t.y. apie du trečdalius visų mažo ploto kavinių, nusprendė palikti ant stalų pelenines.

Didesnių nei 80 kv.m. įstaigų savininkai privalėjo įkurti ne mažesnes nei rūkantiems lankytojams skirtas patalpas nerūkantiems su sandariomis pertvaromis ir kokybiška ventiliacijos sistema.

Kavinės, kurių plotas didesnis nei 50 kv.m, tačiau mažesnis nei 80 kv.m iš karto suskubo ieškoti pagrindo įstatymo taikymo išimčiai motyvuojant kavinės architektūra, saugumu ar istorine verte, nes kiekvienos iš jų atveju atskirai bus sprendžiama dėl rūkymo draudimo patalpose.

Štai, minėtą kultinę kavinę „Hawelka“ ilgai nelaukęs užstojo konservatorių partijos atstovas Friedrichas Dahmas: „Kavos namai „Hawelka“ turi išskirtinę kultūrinę vertę. Tai – Falco (žymus austrų dainininkas, - aut.pastaba), Oskaro Wernerio bei Helmuto Qualtingerio (austrų aktoriai), Hanso Carlo Artmanno (austrų rašytojas, poetas) kavinė, tad ji turėtų būti paskelbta saugotinu vietos istorijos paminklu, kuriame negaliotų draudimas rūkyti“.

Nenuostabu, kad patiems valdžios atstovams padedant ieškoti įstatymo spragų išimtims daryti, žurnalistai spėjo netobulą įstatymą pakrikštyti „dokumentu su cigaretės pradegintomis skylėmis“, o sveikatos specialistai – „neveiksniu, nes draudimo įstatymas nieko iš esmės nedraudžia“. Ir iš dalies jie teisūs.

Liepos 1 d. įsigaliojusios naujovės – jau penkta Austrijos Tabako kontrolės įstatymo pataisa dar nuo 2005 m. Nors jau 2006 m. pataisomis reikalauta kavinėse, kurių plotas viršija 75 kv.m, įrengti atskiras patalpas nerūkantiems, kavinių savininkai vis rasdavo būdų apeiti taisykles ir derėtis su Vyriausybe. Žlugo ir 2007 m. bandyta įdiegti tvarka, kai kavinių savininkai savanorišku pagrindu paprašyti rezervuoti kavinėse nors 40 proc. vietų nerūkantiems. Tokį prašymą „išgirdo“ tik pusė kavinių ir restoranų verslo atstovų.

Naujosios Tabako įstatymo pataisos taip pat vertinamos kaip kompromisinės, Austrijos Vyriausybei stengiantis išlaviruoti tarp būtinybės įgyvendinti Europos Komisijos direktyvą ir patenkinti vietos tabako pramonės bei kavinių verslo, sveikatos, turizmo ir visuomenės interesus. Tačiau panašu, kad neliko patenkinta nei viena grupė.

Kone labiausiai įstatymas nepatinka kavinių savininkams. Jie nemano, kad Tabako kontrolės įstatymas bedantis, nes savo kailiu jau patyrė neigiamą jo įtaką verslui. Austrijos Prekybos Rūmų WKO duomenimis, dėl naujos tvarkos nuo 2005 m. užsidarė 200 kavinių, tebeveikiančios pranešinėja apie mąžtančią klientūrą.

Dažnai linksniuojamas pavyzdys – vyno parduotuvių, restoranų ir vyninių tinklas „Wine & Co“. Jis, priėmus Tabako kontrolės įstatymo pataisas, suskubo pasiskelbti nerūkymo zona. Tačiau po 9 mėnesių užfiksavus 15 proc. smukusius apyvartos rodiklius, draudimą skubiai atšaukė ir vyno mėgėjams vėl leido rūkyti.

Neapsisprendžianti Vyriausybė kelia verslininkų nepasitenkinimą ir dėl kitos priežasties. Panašu, kad dvejodama ir tebeeidama kompromisų keliu, ji padarė kavinių savininkams meškos paslaugą, nes net pasiryžę laikytis austriško Tabako kontrolės įstatymo reikalavimų verslininkai negali būti tikri, kad neilgai trukus Europos Komisija nesugriežtins rekomendacijų šalims narėms dėl tabako politikos (o taip, beje, gali atsitikti visai netrukus, nes, kaip šių metų rugsėjį panešė Europos informacijos centras, Europos Parlamento prašymu paskelbta Europos Komisijos iniciatyva peržiūrėti Tabako gaminių direktyvą (2001/37/EC) ir stiprinti priemones, kuriomis būtų didinamas informuotumas apie tabako vartojimo pavojus, didinama motyvacija mesti ar nepradėti rūkyti). Tai vėl pareikalautų iš jų papildomų lėšų.

Austrų įstatymo versija neįtinka ir Europai. Europos Komisija, kurios sąraše pagal tabako kontrolę ES šalyse Austrija, viena iš paskutinių priėmusi anti-rūkymo įstatymą, tebėra reitingų gale, tebeturi priežastį griežčiau stebėti ir net spausti Austriją dėl nepakankamų priemonių mažinti rūkymą.

Sveikatos specialistai kritikuoja Vyriausybę dėl pasyvios politikos, keliaklupsčiavimo prieš verslą ir turizmą bei rūkymo keliamos grėsmės visuomenės sveikatai neįvertinimo.

Visuomenę suskaldę ginčai dėl to, kieno teises reikia labiau ginti - rūkančių ar nerūkančių.

Pypkorių mūšis virtualioje erdvėje

Panašu, kad ietys dėl to, kieno teisės labiau pažeidžiamos, aktyviausiai kryžiuojamos internete.

Keturiasdešimtmetis austrų technikas Franzas Hubertas Doppelhoferis ir IT specialistas Geraldas Koeltringeris, jau kelis mėnesius savo įkurtoje svetainėje www.nichtraucheninlokalen.at ir socialiniame Facebook tinkle (čia jie turi jau nei daug, nei mažai – virš 100 tūkst. sekėjų) renkantys balsus peticijai dėl referendumo dėl rūkymo restoranuose ir kavinėse draudimo paskelbimo, turi herojų - rūkymo piratu (austr.k. – Rauch-Pirat) pramintą Sebastianą Frankenbergą.

28 m. vokiečio, priklausančio Ekologinei demokratų partijai OEDP, Facebooke surinktų 1,3 mln. balsų Bavarijos valdžia negalėjo ignoruoti ir surengė referendumą. Liepos mėnesį nuskambėjęs tautos balsas buvo vienareikšmis: 61 proc. už rūkymo uždraudimą restoranuose ir baruose, tad net artėjanti alaus šventė Oktoberfest netapo priežastimi neužklijuoti ant visų Vokietijos pietryčių žemės Bavarijos restoranų ir kavinių durų ženklo su raudoname apskritime perbraukta smilkstančia cigarete. Tabako kontrolės organizacijoms Vokietija, garsėjusi glaudžiais medijos ir politikos ryšiais su rūkymo lobistais, tapo pozityviu regioninės iniciatyvos pavyzdžiu, kurį jau suskubo kopijuoti tokios šalys kaip Austrija ir Šveicarija.

S.Frankenbergas, neatsisakęs padėti Austrijos anti-rūkymo iniciatoriams, kuriuos jau pasiskelbė palaikanti Austrijos žaliųjų partija Die Gruenen bei radikali dešinioji Austrijos Laisvės partija FPOE, neslepia ir dar ambicingesnių savo užmojų – socialinių tinklų pagalba siekti rūkymo draudimo visoje Vokietijoje.

Tuo tarpu Austrijos žiniasklaidos atstovai redakciniuose straipsniuose kreipiasi į cigarečių skylių pradegintais Tabako kontrolės įstatymais besidangstančius vietos politikus, įklimpusius kompromisuose tarp tabako pramonės atstovų, restoranų ir kavinių savininkų bei medikų ir visuomenės: „Mielas kancleri, mielas sveikatos ministre, na, duokite ir austrams galimybę referendume pasisakyti patiems, ar jie nori rūkymo draudimo ar rūkymo laisvės, nespręskite už juos!“.

Tačiau virtualioje erdvėje rūkymo piratų iniciatyvoms nenusileidžia ir cigarečių fanai. Internetinėje Austrijos judėjimo už rūkymą (vok. k. Oesterreichische Raucherbewegung) svetainėje skelbiama kova prieš „susidorojimo su rūkančiaisiais“ ES politiką, manipuliuojančią sveikatos duomenimis ir ekonominiais rodikliais. Skelbiama, kad šios privačios iniciatyvos tikslas - ginti rūkančiųjų ir visų demokratinėmis nuostatomis besivadovaujančių miestiečių teises. Beje, sąvoka „rūkantieji“ vėliau praplečiama ir svetainėje teigiama, kad siekiama ginti visas „ES fašistinės sveikatos politikos“ aukas, tokias kaip apkūnūs žmonės, vyno ir alaus mėgėjai, soliariumų lankytojai ir pan.

Pasisakantieji už rūkymą svetainėje renka balsus ir dėl galimybės rūkyti skrydžių metu.

Įdomu, kad Austrijos judėjimo už rūkymą svetainės įkūrėjams nesvetima nacių retorika: po juodai balta aktorės Marlene Dietrich nuotrauka cituojamas Trečiojo reicho propagandos lyderis Josephas Goebbelsas: „Vokietė moteris nerūko, ji augina vaikus“ (vok.k. „Die Deutsche Frau raucht nicht, sondern gebaert Kinder“).

Cigaretės žudo agresyviau nei karas keliuose

Viešas diskusijas ir aktyvų visuomenės dalyvavimą jose dėl rūkymo draudimo Austrijoje ypač paskatino liūdna šiemetė statistika: šalyje užfiksuotas didžiausias visame pasaulyje rūkančių jaunuolių rodiklis. Čia rūko 24 proc. penkiolikmečių vaikinų ir 30 proc. to paties amžiaus merginų. Iš jų 41 proc. – pastovūs rūkaliai, 8 proc. susigundo atsitiktine cigarete. Ir rūkančių paauglių rodiklis pastoviai auga jau nuo 1997 m. Be to, vis mažėja amžius jaunuolių, pirmąkart paskanaujančių dūmo – šiemet rūkyti bando sulaukę vos vienuolikos metų.

Šie duomenis Austrijos gydytojus privertė ne juokais sunerimti ir prabilti apie tiksinčią sveikatos bombą, nes kuo anksčiau pradedama rūkyti, tuo skaudesnių pasekmių sveikatai galima laukti.

„Pagal minėtus statistinius rodiklius, 20-50 m. amžiaus grupėje rūko net 60 proc. žmonių, o tai - 2,5 mln. austrų! Tai – pasaulio rekordas“, - liūdnai juokauja Horstas Olschewskis, Graco universiteto ligoninės Pulmonologijos skyriaus direktorius. Kartu su kitais plaučių ligų specialistais jis griežtai pasisako už visišką draudimą rūkyti valgymo įstaigose, kaltina pasyvią Vyriausybę, ragina ją imtis radikalesnių anti-rūkymo politikos veiksmų ir kelia idėją, kad tabako gamintojai turėtų skirti lėšų rūkymo sukeltų ligų gydymui.

Austrijoje, šalyje, kurioje, pasak Pasaulinės Sveikatos Organizacijos WHO teigimu, rūko 47 proc. gyventojų, prieš metus įvykdytos ir www.tobacco.org paskelbtos apklausos duomenimis, 63 proc. austrų yra patenkinti esama tvarka, ir tik mažoji dalis respondentų tikisi visiško rūkymo draudimo baruose ir restoranuose.

Teigiama, Austrijoje kasdien miršta nuo dviejų iki trijų žmonių dėl pasyvaus rūkymo, o pati šalis sveikatos specialistų dažnai pavadinama trečiojo pasaulio šalimi pagal nerūkančiųjų apsaugą. Menkas pavyzdys - netoli Vienos universiteto esančioje kavinėje prie įėjimo tebekaba užrašas: „Kavinėje rūkoma, įeidami patys prisiimate riziką“.

Beje, pagal šiuo metu galiojantį Tabako kontrolės įstatymą, su cigarete tabako šerifo sučiuptas kavinės svečias Vienoje (Austrijos žemėse baudų dydis varijuoja) turi mokėti iki 1 tūkst. EUR, nepaklusnios kavinės šeimininkas – iki 10 tūkst. EUR baudą.

Įdomu, kad vadinamieji tabako šerifai nusitaikė ir į Austrijos milijonierių Richardą Lugnerį, šiuo metu palaikantį ryšius su lietuvių kilmės Anastasia Sokol. Jiems užkliuvo prie pastarojo prekybos centre „Lugner City“ esančių rūkymo salonų kabančios savininko karikatūros su užrašu „Rūkyti yra smagu“.

Iškalbingas palyginimas: mėnraščio „Vienna Review“ duomenimis, 2007 m. nuo rūkymo sukeltų ligų mirė 14 tūkst. gyventojų iš visos 8,2 mln. didumo Austrijos populiacijos, kai keliuose autoįvykiai tais pačiais metais šalyje nusinešė 686 gyvybes.

Panašu, kad Austrijos keliuose su rūkymu kovojama kone aktyviau nei kavinėse ir baruose – čia rūkyti draudžiama keliaujant taksi! Pavyzdžiui, Štirijoje išsitraukti cigaretę taksi automobilyje draudžiama jau nuo 2007 m., Zalcburge – nuo 2008 m. Kol kas rūkyti keliaujant taksi galima tik Vienos, Tirolio ir Burgenlando žemėse.

***

Europos Komisija rūkymą traktuoja kaip „didžiausią išvengiamos mirties priežastį ES“.

Paskaičiuota, jog rūkymas kasmet nusineša 650 tūkst.gyvybių (t.y. visa Liuksemburgo ar Maltos populiacija) visoje ES. Iš jų 19 tūkst. niekada nėra rūkę, tačiau buvo apsupti dūmų namie arba darbovietėje.

Paskaičiuota, jog 27 ES valstybėse dėl šešių pagrindinių su rūkymu siejamų ligų (apatinių kvėpavimo takų infekcijų, pvz. bronchito; lėtinių obstrukcinių plaučių ligų, pvz. emfizemos; širdies-kraujagyslių ligų, pvz. insulto, infarkto; astmos, plaučių ir kt. organų vėžio) kenčia 14 mln. gyventojų.

2007 m. priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje dėl žaliosios knygos “Europa be tabako dūmų: politikos alternatyvos ES lygiu” šalių narių prašoma imtis priemonių, siekiant iki 2025 m. perpus sumažinti rūkančių jaunuolių skaičių.

Visapusiškus apsaugos nuo tabako dūmų įstatymus yra priėmusios 12 ES šalių narių, griežčiausius – Airija, Anglija ir Italija.

Europos informacijos centro duomenimis, tik už 20-30 metų bus galima įvertinti nerūkymo politikos priemonių veiksmingumą ES.

Belgų kovotojas už visišką draudimą rūkyti viešose vietose Baudoninas Hubauxas: „Ateities istorikai, kurie tyrinės XX amžių, labai nustebs dėl itin silpnos mūsų kovos su rūkymu. Jei mums taip ir nepasiseks sumažinti rūkymo, 1950-2050 m. cigaretės pražudys 520 mln. žmonių visame pasaulyje. O tai – 10 kartų daugiau nei žuvo Antrajame pasauliniame kare”.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą